Skip to main content

Po augustovej prestávke sa Biznis raňajky Poprad opäť prihlásili o slovo. Stretnutie kreatívny ľudí z prostredia biznisu, ktorí sa neváhajú so svojimi skúsenosťami podeliť, po prázdninách pritiahlo opäť svojich priaznivcov. Prvá jesenné podujatie nebolo len o podnikaní, ale aj o kultúre a hodnotách. Pozvanie prijal Lukáš Marhefka, ktorý stojí za projektom RAMAGU. Pod túto značku dnes patrí nezávislé kultúrne centrum, nezávislá regionálna tlač, divadlo a umelecká agentúra v Pieninách a Zamagurí.

Biznis príbeh Lukáša a jeho manželky Simonky začal úvahou. Vedeli, že chcú na Zamagurí žiť, ale nevedeli čo budú robiť. Zároveň mali radi divadlo, koncerty a diskusie, ale v Spišskej Starej Vsi to nebolo. So slovami: „tak to tu poďme spraviť“, odštartoval príbeh RAMAGU v roku 2009. Prvé bolo ochotnícke divadlo. Neskôr pribudli regionálne noviny, ktoré majú už 10 rokov. Ďalšou výzvou bolo vytvoriť umeleckú agentúru. Dnes rieši celoletný chod rozprávkovej krajiny Habakuky, Kláštorne kultúrne leto a podujatia pre Nestville. Kultúrne centrum v Spišskej Starej Vsi organizuje každý týždeň podujatie.

135 efektívnych hodín

„Ekonómom je môj otec, najlepšou kolegyňou moja manželka a ďalším zamestnancom je môj najlepší kamarát. A všetci sú na plný úväzok.“ RAMAGU je rodinné podnikanie. Všetci majú rovnakú mzdu, lebo ako hovorí Lukáš, všetci sme si strojcami vlastného šťastia a vlastnej spoločnosti. Na otázku aké je to podnikať s rodinou a priateľmi má Lukáš jasnú odpoveď: „dá sa to. Pri silnom potláčaní vlastného ega a pri akceptácií toho druhého.“ Nezakladajú si na poslušne odsedených ôsmych hodinách v práci. Namiesto klasických 170 hodín v RAMAGU robia 135 hodín. 135 efektívnych hodín a ľudia si to veľmi vážia.

Spoločenská zodpovednosť

V RAMGU si často kladú otázku, či svojim podnikaním vedia robiť svet lepším. Robiť kultúru a divadlo ma svoje špecifiká. Ľudia majú radi evergreeny, ktoré sú poväčšine komédie. Avšak prehovoriť k ľudom spôsobom, ktorý je trvalejší, si vyžaduje siahnuť po tituloch ako je, napríklad, Mengeleho dievča. Zamagurie je región, kde niektorí ľudia inklinujú k radikálnym názorom v politike. RAMAGU takto ponúka protipól k týmto názorom. A darí sa im presvedčiť ľudí, že aj dráma môže byť skvelá a nie všetko je komédia.

Verili v to čo robia a nechali si poradiť

Spišská Stará Ves má 2200 obyvateľov a celé Zamagurie asi osem a pol tisíc. Nie je to na kultúru málo? Lukáš veril, že sa to môže podariť a túto vieru dokázal preniesť aj na ostatných. Trinásť rokov sú tá istá partia a stále veria, že sa majú kam posunúť a zlepšiť. Avšak veria nestačí. Ako sa mohlo z ochotníckeho divadla časom stať nezávisle divadlo, ktoré získava ocenenia? Recept, ktorý ponúka, je nepochybne možné aplikovať nie len na divadlo: „Počúvať kritiku, počúvať odborníkov a dať si povedať.“