Skip to main content

Biznis raňajky Poprad je – ako už iste viete – iniciatíva lokálnych podnikateľov vytvorená za účelom pomoci iným lokálnym podnikateľom. Sme veľmi radi, že ste si k nášmu podujatiu našli cestu a svojou malou čiastkou prispeli k tomu, že projekt môžeme ďalej rozvíjať a vytvárať pre vás čoraz viac hodnotných materiálov. Jedným z nich bude aj tento blog, ktorý sme sa pre vás rozhodli pripraviť, aby ste si z Biznis raňajok do budúcna odniesli čo najviac.

Predstavíme vám v ňom koncept networkingu, jeho pridanú hodnotu a tiež rady, ako túto techniku vytvárania nových kontaktov čo najlepšie využiť osobne (nielen) na našom podujatí. Poďme teda priamo na vec!

Čo je networking a aká je jeho pridaná hodnota?

Niektorí z vás toto anglické slovíčko určite poznajú, iní ho možno počujú prvýkrát. Veríme však, že si v tomto blogu nájdete hodnotné informácie, bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte. Anglické slovo “network” môžme preložiť ako sieť a analogicky “networking” ako vytváranie siete, v tomto prípade siete kontaktov.

Dôležitosť tejto aktivity pre úspešný biznis pravdepodobne nemusíme zdôrazňovať. Žijeme v dobe, kedy titul pred menom, prípadne niekoľkoročná pracovná história už jednoducho nestačia. Zároveň určite každý z vás pozná niekoho, kto sa cez svoje kontakty, známosti, či “našich ľudí” dokáže dostať aj k prezidentke. Všetci sme jedineční, niekomu nadväzovanie kontaktov ide úplne prirodzene, iný má z toho hrôzu, len pri predstave. Pre niekoho je to alfou a omegou úspechu, ďalší to zase považuje za zbytočné míňanie drahocenného času pri kávičke. Pravdou však je, že kvalitná sieť hodnotných kontaktov nám otvára množstvo dverí, okolo ktorých by sme bez nich len prešli. Dôležité je tiež poznamenať, že hodnota a dôležitosť niektorých kontaktov nemusí byť zjavná hneď od začiatku. Tak, ako sa projekty a biznisy vyvíjajú, časom môžu vzniknúť doposiaľ nepoznané potreby, ktoré nám môžu pomôcť naplniť zatiaľ nevyužité kontakty. Sú akýmisi skrytými pokladmi v našej databáze, ktoré odrazu objavíme.

Základom úspechu je poctivá príprava

Koncept networkingu sme si teda priblížili a teraz sa poďme pozrieť na konkrétne odporúčania, ktoré pre vás máme. Biznis raňajky Poprad majú už vo svojom názve preddefinované, čo sa asi bude na našom podujatí diať. Áno, jedná sa o kombináciu gastronómie a podnikania, avšak našou ambíciou je do popredia dostať práve biznis zložku. Chutné raňajky by mali byť len príjemným bonusom. Prvou radou je teda uvedomiť si, čo je vlastne cieľom nášho podujatia, na ktoré sa chystáte prísť. Naraňajkovať sa môžete aj doma a za lacnejšie ako u nás 🙂

Ďalším osožným krokom, ktorý môžete pred návštevou Biznis raňajok podniknúť, je urobiť si malý prieskum. Jednak o tom, akú tému vám na dané vydanie raňajok pripravujeme a kto bude hlavný rečník, ale hlavne o prihlásených účastníkoch. Z tohto dôvodu vám vždy pred eventom zasielame (s ohľadom na všetky GDPR obmedzenia) zoznam hostí. Niektorých možno budete poznať, iných si môžete jednoducho pozrieť na LinkedIne alebo Facebooku. Získate tak solídny prehľad o zložení auditória a zároveň si môžete už vopred vytipovať konkrétne subjekty, s ktorými by ste sa chceli porozprávať.

Treťou zastávkou na vašej prípravnej ceste by mala byť určite aspoň krátka príprava vašej reči, ktorou sa odprezentujete ostatným účastníkom. Samozrejme, nemusí sa jednať o siahodlhý prednes, avšak je veľmi dôležité spomenúť kľúčové momenty, ktoré vám pri ďalšom rozvoji konverzácie pomôžu. Pre tých poctivejších odporúčame aj aspoň jedno vyskúšanie vlastnej reči pred zrkadlom 🙂

Vhodným krokom môže byť pre tých menej odvážnych aj pozvanie parťáka. Všetci poznáme toho jedného človeka, ktorý dokáže úplne prirodzene vtiahnuť do debaty aj svojho kolegu. Môže to pre vás byť oporná barlička, ktorá vás podrží a posunie v konverzácii ďalej. Neváhajte na Biznis raňajky Poprad pozvať aj svojich kolegov a príďte spoločne!

Na záver samozrejme nemôžeme vynechať zodpovednú prípravu propagačných materiálov, primárne vašich vizitiek. Je skvelé mať ich pripravené napríklad v náprsnom vrecku vášho saka a nehľadať ich unáhlene na dne aktovky. Večer pred podujatím je taktiež skvelým krokom zazdieľanie návštevy Biznis raňajok Poprad na sociálnych sieťach. Každé vydanie má vopred vytvorené podujatie na Facebooku, kam sa môžete pridať. Vaše vlastné kontakty tak uvidia, že sa k nám chystáte a možno sa medzi nimi nájde jeden zabudnutý kontakt, ktorého tým prebudíte.

Úspešný networking v deň konania Biznis raňajok

Poctivú prípravu máte za sebou, ráno ste si na seba obliekli svoje obľúbené sako a vydávate sa na cestu do Coworkingu Poprad. Cestou premýšľate, ako to dnes asi bude prebiehať, tešíte sa na stand-up hlavného rečníka a opakujete si mená účastníkov, ktorých ste si vytipovali a s ktorými by ste sa radi zoznámili. Vďaka precvičenej prezentácii vás dokonca aj prestali prenasledovať nepríjemné pocity a chýbajúca sebaistota, ktoré ste možno predtým zažívali. Prichádzate na miesto, pripínate si svoju menovku a nalievate si rannú kávu. Ako teraz postupovať ďalej? Poďme sa pozrieť na niektoré ďalšie odporúčania.

 

Buďte uvoľnení. Nie je absolútne žiaden dôvod na stres, pretože ak nejde o život, nejde o nič. Skúste si podujatie vychutnať, nasávať atmosféru a prítomnosť ďalších podnikateľov. Ste predsa jedna krvná skupina, riešite rovnaké problémy a zažívate podobné radosti. Buďte autentickí, nepretvarujte sa a vyjadrujte sa prirodzene, nie strojene (napriek tomu, že ste si prejav vyskúšali pred zrkadlom 🙂 ). 

Pozdravenie, podanie rúk, predstavenie a small talk sú skvelými nástrojmi, ako rozprúdiť debatu. Prehoďte pokojne zopár slov o počasí, o ceste na miesto, či včerajšom futbalovom zápase. Nepodľahnite však pokušeniu v týchto jednoduchých témach pokračovať. Záver eventu môže prísť skôr než ste čakali a nie je nič horšie ako uvedomiť si, že ste tento vzácny čas premárnili rečami o futbale.

Ďalšou dôležitou radou je počúvanie. Zmysluplná komunikácia si vyžaduje dve zložky – vysielače a prijímače. Všetci určite poznáte vo svojom okolí ľudí, pri ktorých máte pocit, že absolútne nepočuli, čo ste im práve povedali. Veríme, že sa nechcete stať jedným z nich. Svojho partnera pozorne počúvajte, vnímajte jeho náznaky, klaďte doplňujúce otázky a dajte najavo, že rozumiete, čo sa vám snaží povedať. Vnímavosť druhej strany následne určite oceníte aj vy pri svojom prejave.

 

Snažte sa nájsť potenciálny prienik. Samozrejme, stavebná firma a kaderník pravdepodobne spoločne neuzavrú biznis storočia hneď v daný deň. Stať sa ale môže čokoľvek a čo ak sa náhodou stavebník rozhodne do priestorov novej bytovky zakomponovať aj kaderníctvo? Každopádne, práve vďaka predchádzajúcemu prieskumu budete mať skvelý prehľad o tom, kto sa vám do vášho príbehu môže hodiť. Následne už nie je problém nájsť daného človeka podľa menovky, prípadne vám s hľadaním radi pomôžeme aj my, organizátori. Počas rozhovoru nezabudnite na vaše náprsné vrecko, v ktorom čakajú pripravené vizitky. Ak máte pocit, že sa konverzácia uberá správnym smerom, neváhajte vašu vizitku odovzdať. Ak ale očividne nenachádzate prieniky, zbytočne ostatných vizitkami nezaťažujte.

Networking pokračuje aj po skončení podujatia

Je štvrtok predpoludním a vy sa z Biznis raňajok Poprad vraciate do svojej kancelárie. Ešte stále vami prechádzajú príjemné pocity zo skvelých croissantov, palaciniek a kávy, preto o obede zatiaľ neuvažujete. V mysli si rekapitulujete hodnotné know-how, ktoré ste si odniesli z prednášky speakra a uvažujete o tom, ako ho aplikovať do svojej pracovnej rutiny. Čo však s nadobudnutými kontaktami? Bola by veľká škoda nechať želiezka vychladnúť a preto sa poďme pozrieť ďalej na to, čo môžete za účelom efektívneho uzavretia procesu networkingu urobiť aj po skončení podujatia.

Prejdite si získané vizitky. Všetky kontakty si uloźte do svojho CRM systému, do sekcie partneri a zapíšte k nim pokojne aj vlastné poznámky.

Vyhľadajte si relevantných ľudí opäť na sociálnych sieťach a pridajte si ich medzi svoje kontakty. Ak je to pre vás pohodlnejšie, pošlite z vlastnej firemnej adresy vašim novým kontaktom poďakovací e-mail.

Call-to-action. Ako sa hovorí, bez vánku sa lístky na strome nepohnú a preto sa pokúste vykonať prvý krok. Dohodnite si ďalšie stretnutie – ideálne samozrejme na našich nasledujúcich Biznis raňajkách, ale pokojne to môže byť aj u vás v kancelárii pri kávičke. Pokračujte v budovaní vzťahov, vymýšľajte spolu nové nápady a budujte silné partnerstvá. Pretože ako sa spieva v jednej slovenskej piesni – vo vojne sa energia zbytočne len stráca, riešenie nie je súťaživosť, ale spolupráca.

Inšpirácia na záver z našej vlastnej kuchyne

Sme veľmi radi, že Biznis raňajky Poprad sa môžu pochváliť už aj svojim vlastným ovocím. Napriek tomu, že projekt je na svete zatiaľ len pomerne krátku dobu, podarilo sa vďaka nemu vytvoriť už aj prvý známy spoločný biznis! Prostredníctvom jedného kontaktu sa do našej siete dostal klient zo zdravotníckeho prostredia, ktorý rozbieha projekt na zelenej lúke. Bude teda potrebovať kompletný dizajn manuál pre svoj branding, návrh loga, interných dokumentov a propagačných materiálov. Súčasťou projektu je aj vytvorenie novej webstránky prepojenej na klientov interný ambulančný systém. V ďalšej fáze zase bude klient potrebovať spoľahlivú marketingovú stratégiu a exekúciu následných kampaní.

Práve vďaka efektívnemu networkingu a projektu Biznis raňajky Poprad sa podarilo dať dokopy team profesionálov, ktorí klientovi celú túto agendu spoločne zabezpečia. Hodnota biznisu sa pohybuje v niekoľkých tisícoch eur. Pevne veríme, že je to len prvý lastovička a podobných príbehov bude pribúdať viac a viac. Veľmi si prajeme, aby ste jedným z nich boli vďaka Biznis raňajkám a aj tomuto blogu práve vy. Držíme vám palce!

Networkujte hneď teraz!

A čo lepšie by sme vám ako úlohu na koniec tohto tutoriálu mohli priniesť, ako vyskúšať networking v praxi? Neváhajte a pripojte sa k stále sa rozrastajúcej komunite na našej Facebookovej stránke. Budeme veľmi radi, ak náš projekt odporúčite aj každému z vašej siete kontaktov, pre koho by mohol byť hodnotný. Zároveň vás už teraz pozývame na naše ďalšie Biznis raňajky, na ktorých si budete môcť networkingové zručnosti natrénovať v praxi. Pre viac informácií o aktuálnej téme, speakrovi a dátume si pozrite našu domovskú stránku.

Prihlásiť sa môžete tradične telefonicky na +421 908 324 847 alebo e-mailom na info@biznisranajky.sk

Už teraz sa na vás všetkých tešíme a pri networkingu vám budeme držať palce. Dovidenia!